General

Wpływ selenu na ludzki organizm

Do tej pory naukowcom udało się odkryć całe mnóstwo pierwiastków, z których większość wpływa w istotny sposób na nasze zdrowie. Wśród nich znajduje się również selen, który do tej pory był często pomijany. Tymczasem okazuje się, że selen pełni szereg istotnych zadań, a jego niedobory mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po suplementy diety dostarczające właśnie selenu.

Selen jest jednym z tych pierwiastków, które pełnią ogromną rolę, jeśli chodzi o wzmacnianie odporności organizmu. To on odpowiada między innymi za uruchomienie mechanizmów obronnych. Kiedy selenu jest zbyt mało, ilość limfocytów i makrofagów jest niewystarczająca. Zadaniem selenu jest również neutralizowanie wolnych rodników. Są to substancje, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, a także sprawiają, że szybciej się starzejemy.

Selen skutecznie chroni nas przed wieloma chorobami, wykazując działanie przeciwzapalne. Coraz częściej mówi się o jego roli w zapobieganiu takim chorobom, jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Pierwiastek ten dba także o to, aby nasza tarczyca pracowała właściwie. Jego niedobory mogą więc objawić się w postaci zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Selen ma także ogromne znaczenie dla naszej kondycji psychicznej. Dzięki niemu jesteśmy bardziej odporni na depresję i mniej nerwowi. Nie dopada nas również tak łatwo zmęczenie.

Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, jak ogromna jest rola selenu w naszym organizmie.

Dodaj komentarz